Karma ja karmavõlad – müstikat ja maagiat sisaldavad terminid

Karma ja karmavõlad – müstikat ja maagiat sisaldavad terminid

Artikkel oma karmaliste kogemuste põhjal (2004-18) Reiki Meister Age Pihlak.

Reiki 2. astme olemus ja materjalid sisaldavad karmat puhastavaid ja karmavõlga vabastavaid tehnikaid. Allpool ka ülevaatlik ajalugu ja kirjeldus terminile karma, sest väga paljud algajad spiritualistid, ka reikipraktikud, ei ole kursis karma tähendusega. Seepärast ei peeta karmat ka oluliseks. Budismi ajalugu on küll 2500 aastat vana, kuid ikkagi enamus inimkonnast pole kuulnudki, et nähtavas ja materiaalses maailmas toimuval on tegelikult algpõhjused. Ja lisaks põhjuslikkuse toimimise seaduse teadvustamisele, saab ka ise kõike toimuvat muuta, kui antuga rahul ei olda või, kui elu pakub liigselt valulikke kannatusi. Karma terminit ei tasu peljata, sest see annab inimesele oma elu ümberloomise võimaluse ja ka uuesti, otsast pihta hakata. Karma kui tõlgendussüsteem aitab maailmast lihtsamini aru saada ja õpetab, kuidas terviklikult inimorganism töötab ja maailm toimib.

Oma raamatus „Path to Bliss“ (“Tee õndsuseni”), kirjutab dalai-laama: „Mõned inimesed saavad karma kontseptsioonist valesti aru. Nad võtavad seda õpetust nii, nagu oleks kõik ette määratud ja nagu ei saaks inimene ise midagi muuta. Karma all tuleb mõista aktiivset jõudu, see tähendab seda, et tulevased sündmused on täielikult igaühe enda kätes.“

Olen nüüdseks teadlikult oma karma puhastamise ja kannatustest vabastamisega tööd teinud alates aastast 2004. Algul ma küll ei teadnud, et seda karma puhastamiseks või võlgade likvideerimiseks nimetatakse, aga kui tutvusin reikiga, siis mõistsin, et tänu iseseisvale esoteerika/eneseabi raamatute lugemusele, olin muutnud oma karmat/elulugu palju positiivsemaks. Tänu eelnevale maaimavaate muutmisele ma  Reiki kursustele jõudsingi. Pidin ennem iseseisvalt infot hankima, puhastuma ja ennast natukenegi väärtustama ja armastama õppima, kuni avanes minu jaoks spirituaalne maailm. Reiki õpetab hoolima endast ja ka tervendama teisi inimesi, kuid algusaastatel tuleb kõvasti lammutada oma isiksuse negatiivseid iseloomujooni, vabastada negatiivseid kogemusi oma eluloost/minevikust ehk karmast. Lisaks treenida oma emotsionaalset intelligentsust ja meditatsiooni abil laiendada vaikust oma mõtete vahel.

Lugedes ja õppides mõistsin, et kuna ma ei armastanud ennast ja ka seetõttu tõstes kõike välist endast ettepoole, olin jätnud ennast ka teostamata. Oleks pidanud juba ammu oma elu muutma. Pigem elasin oma lapse, perekonna, sõprade, töö, söögitegemise, koristamise  jne nimel. Kõike seda varjutas murelikkus, perekonna nõudlikkuse/vajaduste suurenemine, emotsionaalsed plahvatused, väsimus ja kehv tervis. Tuli välja, et enda teadmata olin oma lähedased ära hellitanud ja teinud end neile asendamatuks. Seetõttu olid ka suhted teiste inimestega väga seinast seina emotsionaalsed, kui hakkasin rohkem oma soovidele ja vajadustele viitama. Tasapisi hakkasin selgemalt nägema oma suguvõsa, lapsepõlve ja praeguse eluviisi ja suhtlemise mustreid. Kõik need viitasid süütundele ja ema/naisliini armastuse puudusele. Mina pidin peale hakkama oma tervisest, kuid ma tegin seda paralleelselt lugedes ja paari aasta pärast uuesti kooli minnes. Uusi teadmisi ammutades läks elu põnevaks ja rõõmsaks ja endalegi märkamatult hakkas tervis tasapisi parenema.

Mina olin kõigis allpool väljatoodud eluvaldkondades läbipõlenud. Lihtsamini öeldes, tuli mul just neid asju tegema hakata, mis mulle üldse ei meeldinud ja, mida ma kõige rohkem kartsin. Nendeks hirmudeks olid: 15 a kestnud haigus, tõe väljarääkimine (ema, perekond, töökaaslased, sõbrad) ja kehtestamine, probleemide lahendamine, minu sünnipäevad mida lapsena ei tähistatud, sõbrasuhted, seksuaalne lähedus, avalikesinemine, puudutamine, õppimine ja kool, mitte midagi tegemine/puhkamine. Seega, kui varem olin häbelik ja vähese jutuga, pidin hakkama treenima end rohkem rääkima ja just eriti rõhutama „mina arvan“ ja „mina olen“ vormis. Nüüdseks olen seljatanud ja teostanud kõik need hirmud, kuid veel on jäänud maandada väike lõimeke kirjaliku eneseteostuse osas.

Sina, armas elumeister, ära oota, et teised sind terveks teeksid. Sa võid teiste nõuandeid, soovitusi rakendada ja õpetusi kuulda võtta, võid ka teraapiates käia, kuid oma mõtteid, emotsioone ja käitumismustreid saad muuta vaid sina ise. Seda nimetatakse vastutuseks oma elu eest, oma elu loomiseks, elutahteks ja enese teostuseks parimal moel. Siinne elu on sulle suureks kingituseks, loomise õpetuseks ja hingelise arengu õppelavaks.

Kõigepealt soovitan sul hakata tööd tegema oma kõige suuremate hirmude ehk karmavõlgadega. Kui sellega saadi hakkama juba tuhandeid aastaid tagasi, sain seda mina ja kindlasti ka sina, kuid aega kulub meil kõigil erinevalt. Selleks on vaja sinu tugevat tahet, pühendumist ja kirglikku vajadust muutuda. Olles omaette, sisene oma sügavustesse ja küsi endalt, et mis on kõige häirivam ja suurem probleem sinu elus, millest tahad vabaneda (minu tervis, armastus, suhted, eneseteostus, töö/karjäär/raha)? Probleeme võib olla neis kõigis inimeseks olemise  eluvaldkondades. Kuid kindlasti on üks kõige-kõige valusam valdkond, kõike varjutav  ja kuumem teema, just sellest tulekski pihta hakata. Mõistes ja keskendudes ühele kõige kuumemale valdkonnale, võivad hakata puhastuma ka teised, algul mitte nii olulistena näivad  probleemid.

Vaata üle ka oma suhted, sest inimese suurimaks ja põhjalikumaks siia sündimise õpivõimaluseks on suhestumine ümbritseva maailmaga. Läbi suhtlemise teiste inimeste ja sündmustega saadakse teada enda erisustest, sarnasustest, iseloomust, võimetest ja ka eneseteadlikkusest. Suheldes võib olla kas hea või halb, turvaline või hirmutav. Seda tulekski teadvustada ja anda parim, et ka sina ja sinu kaaskondlased saaks olla õnnelikud, terved ja rahul oma eluga.

Harmoniseerimise ja võlgade vabastamise eelduseks on hea keskenduda järgmistele rollidele ja suhtlemise võimalustele:

 • Suhe iseendaga, tervis, puhkus: eneseväärtustamine, armastamine, teadlikkus, kehatunnetus
 • Suhe kallimaga, mehe/naise seksuaalsus: armastus, sõprus, koostöö
 • Suhe lastega: tingimusteta armastus, elutarkus
 • Suhe ema/isa ja suguvõsaga: perekonn tugi, õnnistus, elutarkus
 • Suhted sõpradega: suhtlemine, aktsepteerimine, mõistmine
 • Suhe töö, töökaaslaste, klientidega: eneseteostus, inimeste teenimine, tunnustus
 • Suhe materiaalsuse ja rahaga: vara, väljaminekud, sissetulekud: baasvajadused, turvatunne ja maandus

Loo positiivne visioon oma suhtest, tulusast töökohast või, kus sa näed end parimal moel õnneliku ja küllusest pakatavana. Kirjuta see (punase pliiatsiga) detailselt paberile olevikuvormis, nagu see oleks juba toimunud või on toimumas. Seejärel visualiseeri vaimusilmas paberile kirjutatu koos positiivse emotsiooni ja südamestekkiva sooja tundega nagu see olekski juba reaalne. Nüüd voldi paber kokku väikeseks ruuduks, mis mahub peopesade vahele. Seo paber risti kinni punase paelaga, nii nagu oleks see kingipakk iseendale. Ja lõpuks, hoides käsi enda ees palveasendis ja paber käte vahel, ole südamest tänulik enda poolt loodu eest. Sest sa küsisid ja andsid endale võimaluse! Kanna ja hoia hellusega seda paberit endaga kaasas seni, kuni soov/taotlus realiseerub. Ja ära oma soovist mitte kellelegi räägi seni, kuni see on täitunud!
Ja kui saabub argipäev,
püüa nüüd reaalselt käituda ja tegutseda sedaviisi, nagu sa nägid vaimusilmas/paberil ennast tegutsemas, oma elu elamas parimal moel, õnnelikuna  ja küllusest pakatavana. Seda tuleb korrata iga päev, kuni sellest saab rakuni välja sinu uus harjumus ja eluviis. Seejärel toimub ka tervenemine, uuesti sündimine ja karmavõlast vabanemine. Me ei räägi reiki-õpetustes eriti eelmistest või järgmistest eludest. Kuid budistlikust maailmakirjeldusest lähtuvalt, vabanedes selle elu taakadest, vabanevad võlad ka teistest eludest. Sest aeg ja ruum on illusioon, kogu universum on üks, energeetiliselt ühendatud ning põhjuslikult koostoimiv. Reikis õpime harmoonias elama/olema praeguses elus – siin ja praegu, sest eelmise elu värava avamine võib kannatusi kasvatada ja argielu vapustada. Olen kuulnud mitmeid kurva lõpuga lugusid. Aitab meile praegustest õppetundidest küll.

 Väike ülevaade budistlikule karma käsitlusele

Budism (buddhism, buda usk, Buddha õpetus) on 6.-5. sajandil eKr. elanud Siddhattha Gotama õpetus ning selle põhjal Indias tekkinud ja seejärel pea kõikjale levinud tradistsioon, õpetuste kogum ja kultuur. Buddha õpetuse eesmärgiks on kannatusest vabanemine.

Tegu – karma
India teiste mõttesuundadega sarnased on budismis ka teo (skr karma, pali kamma) ja teovilja (skr karmaphala, pali kammavīpaka) mõisted. Teo ja teovilja kontseptsioon tähendab üldiselt seda, et igal teol on tagajärg. Olenevalt tegudest on nende tagajärjed kas oskamatud ehk halvad (paali k. akusala) või oskuslikud ehk head (paali k. akusala). Inimene saab valida, milliseid tegusid ta teeb, ja sellega oma teovilja ise määrata. Buddhad on karma seadusest vabad, kuna nad ei toimi enam teadvustamata tungide ajel, vaid isetult teisi olendeid aidates. Bodhisattva (paali k. bodhisatta) ehk virgumisolend pole teo viljast vaba, kuna ta pole vabanenud meeleplekkidest ega ole virgunud.

Sõltuvusliku tekkimise müsteerium
Tegu on seotud üldise põhjuslikkuse seadusega, mille järgi kõik on omavahel seotud. Seda väljendab budismis eelkõige sõltuvusliku tekkimise õpetuses. Siin Buddha kirjeldab kaheteistkümne lüli abil sansaara toimimise sõltuvuslikku mehhanismi. Selle põhjusliku jada alguses on teadmatus, mis on kannatuse algpõhjus. Sõltuvusliku tekkimise õpetus seletab lahti teise õilsa tõe kannatuse (dukkha) põhjuse, milleks on dukkha.
Sõltuvusliku tekkimise kohaselt ei teki seadmused (skr dharma, paali k. dhamma) iseenesest vaid sõltuvalt põhjustest ja tingimustest, ning nad on pidevas põhjuse-tagajärje seoses – s.t et nad ka ise on põhjuseks teistele seadmustele.
Allikas B
udism: https://et.wikipedia.org/wiki/Budism

 Karma – sanskriti keeles „tegu“ – on „karma seadus“ , mis on universumi loomulik ja vältimatu seaduspära.
Algsena on karma käsitlus universaalne ja filosoofiline, see on Universumi seadus ehk põhikiri kasutajale, kes siia dimensiooni on sündinud. Karma ja budismi kodumaaks on Vana-India, seepärast on budismis sel terminil väga suur ja iseloomustav tähtsus. Kogu inimkond on Karma mõjudele avatud ka siis, kui sellest pole mitte midagi kuuldud või, kui sellesse ei usuta. Karma on inimeseks olemise ja ümbritseva maailma kirjeldussüsteem, mis aitab aru saada, kuidas inimene ja maailm koos toimivad. Karma kohaselt on kõigel nähtaval ja katsutaval peenenergeetiline algpõhjus. Selle õpetuse valguses nähakse inimeste, asjade ja sündmuste omavahelist sõltuvust.

Kordad mõtet – teed teo,
kordad tegu – lood harjumuse,
kordad harjumust – lood iseloomu,
kordad iseloomu – lood saatuse.

Inimest, kui oma elu loojat käsitledes, on karma kas hea/positiivne/puhas või halb/negatiivne/must. Iga inimene loob ise oma karma kas tahtlike, teadlike või ebateadlike tegudega. Seega loovad kõik teod tugevamal või nõrgemal moel karmat. Ainut Buddhade – virgunute – tegutsemine on täiesti puhas/vaba ja ei tekita enam karmat. Karmast on võimalik vabaneda, kui saadakse siia sündimise ülesanded tehtud ja eesmärgid täidetud.

Karmat võib jaotada kolmeks:

 • vaimne, mida loome meele ja mõttega;
 • sõnaline, mida loome sõnade ja kõne kaudu;
 • kehaline, mida loome tegevuse ja tegude kaudu.

Neist tähtsaim on vaimne karma, sest mõtetest saavad alguse ka kaks järgmist karmaliiki. Järelikult, et luua endale head/puhast karmat – elu –  tuleb teadvustada oma mõtete iseloomu. Karmaõpetus aitab inimesel hakata nägema/teadvustama oma tegude tagajärge ja tulemust. See treenib olema kohal ja teadvel ning vastutama isiklikult oma hea tervise, õnneliku elu ja suhete eest.

Kümme negatiivset karmat põhjustavat teguviisi:

 • kolm füüsilist pahet: tapmine, varastamine, seksuaalne väärkäitumine
 • neli verbaalset pahet: valetamine, teisi kahjustavad ja konflikti tekitavad sõnad; klatšimine
 • kolm vaimset pahet: saamahimu, kritiseerimine, karmavõlga põhjustavate vaadete pooldamine

Kümme positiivset karmat loovat teguviisi

 • kolm füüsilist voorust: elu kaitsmine, heldus ja vastutustundlik seksuaalkäitumine
 • neli verbaalset voorust: ausus, suhete harmoonia, andestamine, armastust kasvatav kõneviis
 • kolm vaimset voorust: rahuolu olemasolevaga, teistest hoolimine, veendumus/pühendumus Buddha õpetuste kasulikkuses

Väljavõtted raamatust „Karma: Juhised, kuidas mõista ja muuta karmat“ Autor: Gill Farrer-Halls

Toimetas ja jagas oma karmaliste kogemuste põhjal (2004-2018) Reiki Meister Age Pihlak.