Vikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Pagoda
Pagood on mitmekorruseline, ülespoole kaarduvate katuseservadega tornikujuline budistlik tempel. See tornikujuline ehitis sümboliseerib Universumi viit algelementi. Pagood pärineb Vanast Indiast, kuid levis ulatuslikust ka Hiinas, Jaapanis ja teistes Ida- ning Kagu-Aasia maades.
Energiad ei teki ega kao, vaid muunduvad ühest olekust teise. Sarnane käsitlus kehtib ka universumi viie algelemendi kohta. Planeedi Maa põhielementideks on maa, õhk, tuli, vesi. Kuid nende sekka arvatakse ka viies, kõikesiduv kosmiline element eeter. Kõik elemendid omakorda on läbivalt mõjutatud algallika energiast, milleks on kosmiline energia Reiki. Idamaade filosoofiate järgi peetakse Reikit ka Universumi Kõrgeimaks Teadvuseks. Reiki on kõike elushoidev ja läbistav hingus, kes voolab läbi nähtava ja nähtamatu maailma, kaasaarvatud hoiab elusana planeeti Maa ja selle asukaid.
Tänapäeval räägitakse maagias ja tervendamisel enamjaolt neljast põhielemendist (maa, õhk, tuli, vesi). Lisaks astroloogiale ja idamaade usunditele on isegi kaasaja psühholoogias hakatud inimesi tõlgendama elemendi-tüüpidena lähtuvalt sellest, milline element neid valitseb või iseloomustab. Neli põhielementi kuuluvad planeedi Maa terviklikku koostoimesse ja energiavälja, kuid neil elementidel on nii negatiivne kui positiivne mõju meie planeedile, loodusele ja kõigile tema asukatele. Ka igat aastaaega valdab ja iseloomustab just konkreetne element: talve maa, kevadet õhk, suve tuli, sügist vesi. Kuna reikienergia on oma olemuselt harmoonia ja tasakaal, tegeleb reikipraktik energia kanaliseerimisel peale elementide tajumise ka energiate mõõtmise ja tasakaalustamisega. Reiki 2. astmel õpitakse sümbolite abil kõiki viit elementi teadvustama, harmoonias hoidma ja rakendama igapäevaelus.
MAA
Maa on elementidest kõige tihedam ja esindab füüsilist reaalsust ehk mateeriat. Kõik käega katsutavad asjad ja elusolendite kehad vastavad just sellele elemendiliigile. Kogu planeet Maa on loodus ise, sest sellel on emakese Maa tihke, materiaalne keha. Maa on oma iseloomult stabiilne, rahustav, kaitsev, maandav, kindel ja viljakas. Soo poolest aga naiselik ja vastuvõtlik. Maa annab kõigile toidu ja peavarju ning tagab kõigile esmased vajadused. Teda iseloomustavad paigad on koopad, metsad, orud, põllud, pargid, köögid, keldrid, kaevandused ja urud. Maa sümboliteks on muld, kivid, tõrud, nisuvihud, puude kõdu ja sool.
Maalähedane inimene on tugeva tervisega, praktiline, töökas, realistlik, planeeriv ja kannatlik. Kui maaenergiat on kehas paljuvõitu, siis võib inimene käituda väga jõulise, põikpäise, tuima ja isekana. Inimorganismis esindavad maaelementi lihased, skelett ja organid. Maandavaks eeterlikuks taimeks peetakse patšulit ja raudrohtu. Tšakrasüsteemis esindavad maad juur- ja sakraaltšakra. Kui maaelement on läinud tasakaalust välja, liiga palju, siis aitab seda tasakaalustada õhuelement. Maad iseloomustavaks inimtegevuseks peetakse saagikoristust ja rahuolu pakkuvat töötegemist, sporti, lõpetatust ning üldist rahulduse saamist. Astroloogilistest tähemärkidest esindavad maaelementi Sõnn, Neitsi ja Kaljukits. Soovitavalt võiksid spirituaalsete koolide, kursuste ja riituste eestvedajad olla just maaelementi esindavad inimesed, sest siis saavad ideed ja mõtted ka päriselt teostatud.
Maavärvideks peetakse rohelist, musta ja pruuni. Maandavateks kivideks-kristallideks kasutatakse rohelist, punast, pruuni või tumedamat värvi kristalle. Maandavaks maagiliseks instrumendiks kasutatakse trummi ja koos sellega ka rituaalne rütmikas tants. Maarituaalide käigus maetakse maha, istutakse, külvatakse ja joonistatakse mustreid ning mandalaid. Maariitused on seotud raha, külluse, viljakuse, unistuste realiseerimise, maandamise, stabiilsuse, kõdunemise ja töö leidmisega. Maisi seostatakse jõudsa kasvamise, edendamise ja kiire paisumisega, seda kasutatakse ohtralt ka riitustel. Toitvaks ja maandavaks toiduks kasutatakse enamjaolt sügaval maa sees kasvavaid mullalõhnalisi juurikaid, mugulaid või juurvilju. Kuiva maaelementi sisaldavad paljud pähklid, seemned ja puitunud viljad. Metallidest esindavad maad raud ja peridoot. Loomadest on maaga tugevalt seotud karu, hobune, koer, siga, lehm, vihmauss, sipelgad ja kõik maa all tegutsevad loomad. Aastaaegadest on maa seotud talve, kõdunemise, vaikuse, pimeduse, magamise ja põhjakaarega.
ÕHK
Me kõik hingame õhku, tegelikult kogu planeet ei saaks ilma õhu ja hapnikuta elada. Õhuelement on oma iseloomult liikuv ja maskuliinne. Teda iseloomustavad looduspaigad on taevas, pilved, tuul, mäetipud, avarad väljad ja tasandikud. Looduses elavatest asukatest esindavad õhku ämblik, rohutirts, tiivulised putukad ning enamik lendavaid ja kõrgel pesitsevaid linde. Õhku iseloomustavad inimtegevuse paigad on kõrged ehitised, tornid, lennuväljad, reisibürood, koolid ja raamatukogud. Liikuva energia ja õhulisusega on seotud reisimine, lendamine, õppimine, vabadusetunnetus, teadmised, karjäär, kujutlusvõime, inspiratsioon, mälu, vestlemine ja suhtlemine.
Inimorganismi silmas pidades on õhk seotud mõistuse, kuulmise, haistmise, hingamise ja kopsudega. Tšakrasüsteemis esindavad õhuelementi kurgukeskus ja kolmas silm. Õhutüüpi inimesed on väga avameelsed, kergelt liikuvad, loovad, süsteemselt mõtlevad ja leidlikud. Kui õhu- või tuuleenergiat on inimkehas paljuvõitu, siis kiputakse käituma kergemeelselt, pinnapealselt ja püsitult ning keskendutakse liigselt õppimisele, teooriatele ja rääkimisele ilma praktilisuseta. Rahvasuu kutsub maandamata inimest tuuletallajaks või tuulepeaks, kui sellist käitumist aitab tasakaalustada maaelement. Astroloogilistest tähemärkidest esindavad õhuelementi Kaksikud, Kaalud ja Veevalaja.
Värskelt lõhnav kevad, koit, hommik, idakaar ja seemnete külvamine ning igasugu algused iseloomustavad õhuelementi. Lõhnavad lilled, tugeva eeterliku lõhnaga ja peenekoelised taimed on seotud õhuga. Metallidest kuuluvad õhule tina, vask ja kerged kivimid. Helide võnkumine, informatsiooni vahetus ja kollane värvus esindavad õhulisust. Õhuelemendi instrumentideks peetakse flööti ja kõiki teisi puhkpille ning ka tuulekandleid, kellukaid ja laulvaid kristallkausse. Maagiliseks tööriistaks on võlukepp, sulg, viiruk, kellukesed, lõhnavad taiakotikesed ja lõhnavate õitega eeterlikud taimed. Rituaalide käigus visatakse õhku esemeid, suitsutatakse ja edendatakse positiivset mõtlemist. Ka ennustamine, keskendumine, visualiseerimine, tuulemaagia ja hingamisteraapiad kuuluvad õhu valdkonda.
TULI
Tuli on looja ja hävitaja, kontrollimatu ja metsik. Põletav tuli muudab kõik tihke ja materiaalse soojuseks, valguseks, tuhaks ja suitsuks. Tule elemendi paikadeks on kõrbed, kuumaveeallikad, vulkaanid, ahjud, kolded, saunad ja magamiskambrid. Tule iseloom on puhastav, valusalt põletav, kiirelt muundav, jõuduandev, seksuaalne ja maskuliinne. Tuli on muutev jõud, mis hävitab vana energia uue teelt ja peletab eemale negatiivse energia. Tule värvid on punane, oranž ja kollane. Tulele iseloomulikuks ajaks peetakse keskpäeva ja lõunakaart ning aastaajaks päikeselist suve.
Inimorganismis esindavad tuld nägemismeel, kehasoojus, närvisüsteem ja immuunsüsteem. Tugeva tahtejõuga kirglikud, loovad ja spontaansed inimesed esindavad positiivset tuld. Impulsiivsed ja vägivaldsed aga tule negatiivset külge. Rahvasuu kutsub liialt tuliseid ja temperamentseid inimesi tuleharkideks või iseloomustavalt öeldakse ka, et “tal on tuli takus”. Tuleenergia annab inimesele vaprust, tugevat tahet, väge, kaitset, autoriteeti ja seksuaalsust. Flegmaatilisele ja arglikule inimesele mõjuks tuleenergia äratava ja harmoniseerivana. Tuleenergiat aitab rahustada, taltsutada ja tasakaalustada vee-element. Tšakrasüsteemis esindavad tuleelementi päikesepõimik koos immuunsüsteemiga ja südametšakraga. Astroloogia järgi on tulemärgid Jäär, Lõvi ja Ambur.
Kõrvetavad, okkalised, kõrbes kasvavad ja vürtsikalt ergutavad taimed koos seemnetega sisaldavalt rikkalikult tuleenergiat. Metallidest kuuluvad tulele kuld, pronks ning kividest punased, vulkaanilised kivimid ja mäekristall. Tule loomad on madu, sisalik, salamander, palvetajaritsikas, mesilane, skorpion, hai, lõvi ja tiiger. Tuleelemendi rituaale viiakse läbi põletades, suitsutades ja kuumutades, milleks kasutatakse tugevalõhnalisi ürte, vürtsikaid seemneid ja eeterlikke taimi. Instrumentideks on kitarr ja kõik teised keelpillid. Maagilisteks tööriistadeks on nuga, küünal, õlilamp.
VESI
Ilma veeta närbuks, kuivaks ja hääbuks elu Maal täielikult. Me elame nagu veeplaneedil ning kõik elusolendid ja taimed sisaldavad suurel määral vett. Vesi on naiseliku ja vastuvõtliku iseloomuga. Vee elemendi alad on kõik veekogud, basseinid, vannid, dušid ja terviseveed. Vesi on tugevalt seotud kuuga, sest kuufaasid mõjutavad nii inimorganismi seisundit kui ka planeedi veetaset. Vee värvus on kas hõbedane või sinine. Vee element on seotud armastamise, unenägemise, müstika, alateadvuse, sõpruse, rahu, suhtlemise ja sensitiivsete võimetega. Kuid vesi esindab ka sündi ja surma, ka tema on võimeline nii andma kui võtma. Vee elemendi aastaajaks on sügis, mida iseloomustab videvik koos läänekaarega.
Inimese puhul on vesi seotud tunnete, emotsioonide ja meeleoluga ning tervikliku tunnetusega. Organismis esindavad vett, voolamist ja ainevahetust maitsmismeel, seedimine, neerud, põis ja kõik kehavedelikud. Vesi aitab inimorganismi jahutada, pesta, puhastada nii seest kui väljast. Vee inimesele on omane hüpata võimaluste voogu, mis nõuab suurt julgust ja lahtilaskmise võimet. Kuna nad on tundeinimesed, seepärast on nad müstikasse kalduvad. Nad on tundlikud, helded, hoolivad ja empaatilised. Kui organismis on vee energiat liiast, siis võivad nad olla hüsteerilised, nutused, depressiivsed ja seetõttu ka altid alkoholi- ja uimastisõltuvusele. Rahvasuu nimetab veeinimesi iseloomustavalt – vaga vesi, sügav põhi. Vett aitavad tasakaalustada ja soojendada kõik teised elemendid. Paljud tuntud kirjanikud, luuletajad ja kunstnikud on sündinud veemärgi tähtkujus. Astroloogilistest tähemärkidest esindavad vee elementi Kalad, Vähk ja Skorpion.
Taimedest esindavad vett veetaimed, merevetikad, mahlakad viljad ja lopsakad salatitaimed. Vee metallid on elavhõbe, hõbe ja vask; kividest on sinakad ja läbipaistvad kristallid. Loomadest on kass, konn, kilpkonn, delfiin, vaal, saarmas, hüljes ning kõik kalad ja karbid. Rituaale viiakse läbi veega pestes, uhades, pritsides ja kümmeldes, kuid vett rakendatakse ka lume, jää, auru või uduna. Elemendi võimendamiseks kasutatakse tööriistadena ka kellukaid, peeglit või magnetit. Maagilised vahendid on hõbekarikas, tass ja nõiakatel, kus valmistatakse õnnistavaid, tervendavaid drooge, jooke või pühitsetud vett.
EETER
Viies element eeter leiab maagias ja tervendustöös vähem käsitlust, kui eelnevad neli, sest ta on inimese meelte jaoks raskemini tunnetatav. Tänapäeval mõeldakse eetri all vaimset või spirituaalset reaalsust. Pigem rakendatakse eetri olemust kvantfüüsikas, idamaistes usundites, filosoofilistel arutlustel ja kaugtervendamisel. Eeter läbib ja ühendab teisi elemente ning hoiab koostoimivana kogu universumit. Teda peetakse ka nelja algelemendi allikaks. Eeter on nagu siduvaine või võrgustik, mida mööda liigub informatsioon nii universumis kui ka inimeste vahel siin maa peal. Eetri olemust peetakse naiselikuks ja armastuse põhiseks tema muundumise ja voolavuse tõttu. Eetri värvideks peetakse valget, kuldset, hõbedast ja purpurset.
Tänu eetrile saavad ka selgeltnägijad ja meediumid ligi ühendvälja informatsioonile, mida nimetatakse Akashaks. Juurtšakra energiakeha, mis ümbritseb füüsilist keha, nimetatakse eeterkehaks. Sellest võib järeldada, et kogu auraväli esindab inimese kosmilist alget. Aura omakorda nii ümbritseb kui ka kaitseb kogu füüsilist keha vajadusel välise maailma eest. Kuid aura tugevus ja keha terviklik seisund sõltub omakorda inimese mentaalsest väekusest ja emotsionaalsest intelligentsusest. Eelkõige teevad eeterliku tunnetuse võimalikuks kõrgemad energiakeskused alates kolmandast silmast. Üksolemise tunnetust/seisundit Kõiksusega aitavad luua meditatsiooni/mõtluse erinevad tehnikad ja idafilosoofia põhised vaimsed tehnikad/praktikad. Vaimsed praktikad soodustavad vaimu/mõtlemise rahunemist, emotsioonide kainenemist ja füüsilise keha kontakteerumist maaenergiaga.
Allljärgnevalt tuhanadeid aastaid vanad filosoofilised ja üksolemist tunnetanud valgustunud Meistrite tarkuseterad:
- Kõik on üks!
- See, mis ülal, see ka all!
- See, mis väljas, see ka sees!
Toimetas Reiki Meister Age Pihlak