Kuiviktürann: tsitaadid Castaneda raamatutest

Termin “kuiviktürann”: tsitaadid Castaneda raamatutest

 

“Sisemine tuli”

 • Kuiviktürann on piinaja,” vastas Don Juan. Inimene, kellel on võim sõjamehe elu ja surma üle, või siis lihtsalt keegi, kes suudab ta täiesti endast välja viia.”
  Näol särav naeratus, teatas Don Juan, et uued nägijad arendasid välja terve kuiviktürannide klassifikatsiooni. Kuigi kuiviktürannide teooria on üks tõsisemaid ja olulisemaid avastusi, ei unustanud uued nägijad selle koostamisel sugugi oma naljasoont. Kõigil klassifikatsioonidel on kerge õela huumori varjund, sest see huumor on ainus vahend, mis võib ohjeldada inimteadvuse haiglast tungi kõike enda ümber arvele võtta, korrastada ja oma kasututesse klassifikatsioonidesse suruda.
 • Tundub loomulikuna arvata, et sõdalane, kes suudab püsima jääda tundmatu ees, saab kindlasti hakkama ka kuiviktürannidega. Aga see ei pruugi nii olla. Just säärane ekslik oletus hukutaski muistsete aegade suurepärased sõdalased. Miski ei pane sõdalase vaimu tõsisemalt proovile kui ülesanne hakkama saada talumatute inimestega, kes omavad võimu. Üksnes säärastes tingimustes võivad sõdalased saavutada piisava kainuse ja selguse, et taluda tunnetamatu survet.
 • Tundmatu on miski, mis on inimese eest varjatud, looritatud – võibolla millegi hirmutavaga, kuid mis siiski jääb inimtaju piiridesse. Tundmatu muutub ükskord tuntuks. Tunnetamatu on aga midagi täiesti kirjeldamatut, mõeldamatut, hoomamatut. See on miski, mida me iial teada ei saa, ja mis on ometi olemas, hämmastav ja ühtaegu õudusttekitav oma otsatuses.

Koloniaalajal jagasid nõidsõdalased/nägijad/varitsejad kuiviktürannid vastavalt nende mõjuvõimule kategooriatesse. Nägijate jaoks olid ka kõige hirmsamad ja võimsamad piinajad võrreldes Universumi Ürgse Algallikaga kõigest väiklased türannid.

Kuiviktürannide hierarhia:

 • Väiklased türannid / petty tyrants neil on võimalus ja voli otsustada oma ohvrite elu või surma üle oma tuju järgi
 • Väiklased türannikesed / little petty tyrants – vaevavad ja solvavad oma ohvreid, kuid neil pole õigust tappa
 • Väiklased kuiviktürannid / small-fry petty tyrants – ainult tüütavad ja ärritavad lõputult oma ohvrit

Loomulikult oli vallutussõdade ajal kõikjal väiklasi türanne. See oli “hea” ja külluslik aeg türannide rohkuse poolest. Sõdalased aga, kes sündisid hiljem ja need, kes elavad tänapäevalgi, on sunnitud rahulduma väiklaste türannikestega.

Väiklased türannid jagati omakorda nelja kategooriasse:

 • need, kes piinavad oma ohvreid julmuse ja vägivallaga
 • need, kes piinavad, luues talumatu valskuse õhkkonna
 • need, kes tekitavad nukrust ja rõhutud meeleolu
 • need, kes piinavad ärritades ja ajades ohvri raevu

Selleks, et pöörata kuiviktürannidega suhtlemisel olukorda enda kasuks, peab nõid-sõdalane toetuma oma strateegias seitsmele elemendile.

Varitseja ehk varitsemiskunsti strateegia:

 • Enesevalitsemine – selleks, et valitseda oma vaimu ajal, kui väiklane türannikene tallab teid jalge alla.
 • Distsipliin – teabe kogumine türanni kohta sel ajal, kui ta “peksab” teid.
 • Kannatlikkus – ilma kurbuse ja kiirustamiseta oma aja ootamine. Sõdalane teab, mida ta ootab – arve ei jää tasumata.
 • Ajastamine – oskus valida tegutsemiseks õige moment. Sel hetkel sünnib kõik see, mille valmistasid ette enesevalitsemine, distsipliin ja kannatlikkus. Ajastamine avab veehoidla tammis väravad.
 • Tahe – ainus strateegia element, mis kuulub tundmatusse maailma.
 • Väiklane türann – piinaja, kes teeb elu võimatuks. Sõdalane ei kannata, vaid kasutab türanni selleks, et kaotada oma enesetähtsust ja õppida olema laitmatu.

Iga kohtumine väiklase türanniga, olgu see kuitahes lühike, on tavalise inimese jaoks alati kahjustav ja vastumeelne. Tegelikult tõrjub inimest türannist eemale mitte niivõrd reaalne oht, mida ta tekitab, vaid solvamine ja alandamine, mida tunneme selletõttu, et võtame ennast liiga tõsiselt. Kui uurime neid türannikesi, kes meie elus on tegutsenud, võime küsida, kas nad on meile kahju teinud? Kaine vaatlus näitab, et tegelik vaenlane on hoopis meie endi sees – see on enesetähtsus, mis närib meid seestpoolt, kui oleme ego jaoks ebameeldivas olukorras.
Sõdalane võib küll ähvarduste ja vägivalla tõttu kannatada, kuid mingil juhul ei tunne ta end türanni tegevuse tõttu solvununa. Talle võib osaks saada füüsilisi lööke, kuid ta ei tunne end alandatuna. See energia ülejääk, mida ei kulutata enesetähtsuse säilitamiseks, ongi eelis, mis on sõdalasel võrreldes türanniga, kelle põhiolemuslik  nõrkus on võtta ennast surmtõsiselt.
Selline suhtumine kõigesse –  olla tähelepanelik ja teadlik igas olukorras, võtta igat olukorda kui väljakutset ja tegutseda selles strateegiliselt õigesti, on argielus kasulik ja elujõudu tõstev eluviis. Nii palju uusi ja positiivseid võimalusi peitub meie ümber, kui me ei reageeri neile enam oma enesetähtsusest lähtuvalt.


NB!
Täpsustus tehnikale: seda tuleb kasutada ettevaatlikult ja mitte kergemeelse või vaenuliku suhtumisega, et “mul juba on kodus kuiviktürann, selleks on minu mees/naine”. Ei maksa kasutada seda nime inimeste puhul, kes lihtsalt ei meeldi meile.  Me ei teravda suhteid, vaid ausalt ja ühiselt arusaades tegeleme igaüks oma ebameeldivustega, mida tekitab meis enesetähtsus.

Nõiaraamatuid luges, praktiseeris ja toimetas Age Pihlak