Bonsai – tõlkes “puu potis” – on alusel kasvatatud ja kujundatud puu, mille juured ei ole maaga ühenduses.
Need on looduses levinud puude ja põõsaste miniatuursed kunstipärased vormid. Väikese kasvu saavutamiseks pole vaja erihooldust, anuma piiratud seinte tõttu ei saa taime juurestik kuigi suureks paisuda ja tal puuduvad toitained suure maapealse osa kasvatamiseks. See-eest neid kastetakse ja väetatakse väga täpselt ja mõõdukalt. Pügamine ja juurte kärpimine on väga olulised bonsai kuju ja suuruse vormimisel.
Bonsai on kunst, seega kasvataja kui kunstnik, peab oskama näha loodust ja nähtut potis miniatuurselt taasluua. Ühe bonsai kasvatamine võib võtta palju aastaid ning eeldab kunstnikult kindlaksjäämist oma visioonile, püsivust ja oskusi. Bonsai on nagu elusolend, kes vajab pidevat hoolitsust, dresseerimist ning omaniku aega.
Bonsai kasvatamisel on tuntud 19 stiili, traditsioonilised on viis põhilist stiili:
- tikksirge
- sirge
- kaldus
- kaskaad
- poolkaskaad
Bonsaina saab kasvatada peaaegu iga mitmeaastast puitunud varrega taime, mis harusid ajab. Oleks parem, kui tal oleksid väikesed lehed või okkad, sest siis on tulemus ilusam. Bonsaid ei hakata üldjuhul kasvatama seemnest. Kiiremini saab tulemust näha siis, kui taim istutatakse ümber vabast loodusest.
Bonsai esoteeriline filosoofia
on religioosne tseremoonia, mis kestab aastakümneid ja põhineb zen-budismi filosoofial. Zen-budismi esoteerika kohaselt on inimene ja looduslikud algelemendid kõik omavahel seotud. Elementideks peetakse: Maa, Tuli, Vesi, Õhk ja siduva elemendina ka Eeter.
Loe lisa elementide kohta: https://reikikool.ee/reikist/viis-algelementi/
Bonsai ideaalid ja põhimõtted muutusid radikaalselt läbi aastate. Jaapanlaste jaoks esindas bonsai iidsete uskumuste kokkusulamist Idamaade filosoofiaga – harmoonia inimese hinge ja looduse vahel.
Iidsest Jaapani ürikust, mis on kirjutatud Kamakura perioodil, võib lugeda: “Tänulik olema ja rahuldust saama huvitavalt keerdunud potipuudest tähendab moonutuste armastamist”. Puu sümboliseerib inimese elu koos käänakute ja paindlikkusega – ole paindlik ja sitke nagu puu!
Tänulikkus Gokai: https://reikikool.ee/reikist/reiki-vaimne-opetus/
Esimene teadaolev isik, kes Jaapanis bonsaist rääkis, oli zen-budistlik munk Kokan Shiren, kes umbes 1300. aastal kiitis oma essees “miniatuurset aiamaastikku”. Munk tõi välja bonsai esteetilisi põhimõtteid ja aiaarhitektuuri.
Esialgu kasvatati bonsaid üksnes ilu pärast, aedade ja kodude kaunistamiseks. Hiljem, Tokugawa perioodil, sai sellest jõukate inimeste ajaveetmise komme.
Kõige kauem bonsaina kujundatud praegu elav puu on viieokkaline mänd – Pinus pentaphylla, mis on tuntud nimega Sandai-Shogun-No Matsu. See on vähemalt 500 aastat vana ja seda on kujundatud alates aastast 1610. See ei ole kõige vanem elav bonsaipuu, ent ülejäänuid on bonsaina kujundama hakatud hiljem.
Maailma vanimad bonsaid: https://www.bonsaisanctum.com/the-7-oldest-bonsai-trees-in-the-world/
Kaugem ajalugu:
Hiina bonsaid tulenevad kujutlusvõime maastikelt ja metsikute draakonite ja kerra tõmbunud meremadude kujud, annavad puu ilmele väga palju juurde – selle kunsti kaks vormi on teineteisest suhteliselt erinevad. Jaapan võttis üle suurema osa Hiina kultuurist, samuti võtsid nad üle bonsaid, mida tutvustati Jaapanile Kamakura perioodil (1185-1333) zen-budismi poolt, mis sellel ajal levis Aasias kulutulena.
Tänapäeval peetakse Jaapanis bonsaisid
nende kultuuri ja ideaalide sümboliks. Uue aasta algus ei ole täiuslik, kui tokonoma (spetsiaalne riiul igas Jaapani kodus, millel hoitakse ornamente ja väärtuslike esemeid) ei seisa õitsevaid aprikoosi või ploomi bonsaisid. Bonsaid ei ole enam ainult kõrgklassile, vaid seda harrastavad kõik, alates firmajuhtidest kuni laotöölisteni välja. Peaaegu igal jaapanlasel on oma väike šintoistlik loodusnurgake korteris.
Jaapanlased üritavad kasutada bonsaideks algupäraseid liike – männid, asalead ja vahtrad, neid peetakse traditsionaalseteks bonsaideks. Teistes riikides on inimesed rohkem avatud laialdasele valikule.
Bonsaide evolutsioon läbi viimase kahe sajandi on levinud üle maailma, alates Gröönimaast kuni Ameerikani, Lõuna Aafrikast kuni Austraaliani. See on pidevas muutumises ja saavutab aina suuremat menu, suurepärane maailma väikesuse esindaja.
Toimetas Reiki Meister Age Pihlak
Kasutatud allikad:
Wikipedia: https://et.wikipedia.org/wiki/Bonsai
Budismi entsüklopeedia: http://estoniannyingmaencyclopedia.com/est/index.php/Bonsai_ajalugu
Pictures:
https://www.bonsai-nbf.org/
https://greenseedgarden.com/product/japanese