Sisedialoog & sisemine vaikus: tsitaadid Castaneda raamatutest

Mõistete “sisedialoog ja sisemine vaikus” tsitaadid Castaneda raamatutest

“Jutustused jõust”

 • Sisedialoog on see, mis inimesi igapäevamaailmas hoiab. Maailm on nii- ja naasugune ainult sellepärast, et me räägime endale, et ta on nii- ja naasugune. Tee nõidade maailma avaneb pärast seda, kui sõdalane on õppinud oma sisedialoogi peatama.
 • Nõiduse võti on maailmapildi muutmine. Ja sisedialoogi peatamine on ainus viis seda teha.
 • Kui sõdalane õpib peatama sisedialoogi, muutub kõik võimalikuks; isegi kõige liialdatumad plaanid muutuvad kättesaadavaks.
 • Alati, kui sisedialoog peatub, variseb maailm kokku ja meie ebatavalised omadused vallanduvad, otsekui oleksid meie sõnad neid rangelt valvanud.
 • Viga on sõnades. Sõnad sunnivad meid alati tundma end nii, nagu saaksime aru, aga kui pöördume maailma poole, jääb sõnadest alati väheks, ja me seisma maailmaga vastamisi nii nagu me seda alati teinud oleme – ilma arusaamiseta. Sel põhjusel valib sõdalane tegevuse kõne asemel ning selle tulemusel saab ta uue kirjelduse maailmast – kirjelduse, kus kõnelemine ei ole nii tähtis ja kus uued teod annavad uusi peegeldusi.

“Eraldiolev reaalsus”

 • Me räägime lakkamatult iseendale oma maailmast. Tegelikult me toetame maailma oma sisekõnega. Ja kui me kord lõpetame kõnelemise iseendast ja oma maailmast, on maailm alati niisugune nagu ta peab olema. Me uuendame teda, sütitame teda üha uuesti eluga, hoiame ülal oma sisekõnega. Veelgi enam, ka oma rajad valime iseendaga rääkides. Nii me kordame oma valikuid ikka ja jälle kuni päevani, mil me sureme, sest me kordame pidevalt sedasama sisekõnet. Sõdalane teab seda ja püüab sisekõnet peatada.

“Lõpmatuse aktiivne külg”

 • Don Juan määratles sisemise vaikuse olemise omapärase seisundina, milles mõtted on tasakaalustunud ja inimene suudab tegutseda igapäevasest teadlikkuse tasandist erineval tasandil. Ta rõhutas, et sisemine vaikus tähendab sisemise dialoogi – mõtete alalise kaaslase – seiskamist ja on seetõttu sügava meelerahu seisund.
  “Vanad nõiad,” ütles Don Juan, “nimetasid seda sisemiseks vaikuseks, sest see on seisund, milles tajumine ei sõltu tunnetusest. Tegutsemine sisemise vaikuse ajal on inimese teine võime, võime, mis teeb temast maagilise olendi. See võime on olnud kärbitud, mitte küll inimese enda, vaid mingi välise jõu poolt. Sisemine vaikus on alus, millest tuleneb nõiduses kõik. Kõik, mida me teeme, viib selle aluseni, mis ei ilmuta ennast enne, kui meid pole raputanud midagi suurt.”
 • “Nende muistsete aegade nõidade suur riugas,” jätkas Don Juan, “oli lendajate meel distsipliiniga koormata. Nad avastasid, et kui nad lendajate meele sisemise vaikusega üle koormasid, siis võõras energia haihtus.
 • “Mida ma sinu arvates tegema pean, Don Juan?” küsisin.
  “Sa pead kaalutletult rändama läbi teadlikkuse tumeda mere,” vastas ta, “kuid sa ei saa iialgi teada, kuidas see toimub. Öelgem, et seda teeb sisemine vaikus, järgides seletamatuid teid, teid, mida ei ole võimalik mõista, ainult käia.”
  Don Juan oli pannud mu voodile istuma ja kohendanud asendisse, mis edendas sisemist vaikust. Nagu tavaliseltki, jäin magama niipea, kui selle asendi sisse võtsin.

“Sisemine tuli”

 • Kui sisemine vaikus on kord saavutatud, on kõik võimalik. Sisedialoogi peatamiseks tuleb kasutada täpselt sama meetodit, mida kasutati, et meid iseendaga rääkima õpetada, meid sunniti vastuvaidlematult, ja samal moel tuleb see lõpetada – vastuvaidlematu sunniga.

“Lõpmatuse aktiivne külg”

 • Sonora kõrbele oli see iseloomulik, et seal lendles miljoneid putukaid. Sääsed ja kärbsed minu ümber olid kui sööstpommitajad, kes sihtisid minu ninasõõrmetesse, silmadesse ja kõrvadesse. Don Juan soovitas mul nende suminale mitte tähelepanu pöörata.
  “Ära neid kätega laiali vehi,” lausus ta kindla häälega. “Taotle neid eemale. Moodusta enda ümber energiatõke. Ole vagusi ja sinu häälestusest moodustubki barjäär. Keegi ei tea, kuidas see on tehtud. See on üks neist asjadest, mida muistsed nõiad nimetasid “energeetilisteks faktideks”. Lülita oma sisemine dialoog välja! See on kõik, mida see nõuab.”
  Ja putukad lõpetasid minu vaevamise, kas seetõttu, et olin taotlenud enda ümber energiabarjääri või seetõttu, et mul oli kiire Don Juani kuulamisega. Ma ei hoolinud enam kriipsuvõrragi nende pinisemisest enda ümber.

Victor Sanchez “Don Carlose õpetused”
Sisedialoogi aitab peatada 3-päevane kolme kuldreegli praktiseerimine:

 • ÄRA KRITISEERI!
 • ÄRA MÕISTA HUKKA!
 • ÄRA HÄDALDA!

Nõiaraamatuid luges, praktiseeris ja toimetas Age Pihlak